Program „Za Kutinu koja raste“ predstavlja se kroz 8 programskih cjelina. Sadržaj svake kategorije bit će dostupan odmah nakon prezentiranja određene programske cjeline javnosti.
Konkretne točke programa i jasna vizija vodili su naš tim kroz temeljitu pripremu.
Ovaj segment programa usmjeren je na stvaranje uvjeta u kojima svako dijete u gradu Kutini može rasti i razvijati se u sigurnom, stimulativnom i modernom okruženju. Grad Kutina već godinama ulaže u obrazovanje, mlade i obitelji kroz brojne projekte, infrastrukturu i financijske potpore. Grad aktivno pomaže u rješavanju problema upisa djece jasličke dobi. Do sada su otvorene četiri jasličke skupine, a s novim prostorom u Kolodvorskoj ulici dodane su još dvije. Od 1. rujna 2024. godine osigurano je mjesto u vrtiću za svu djecu stariju od godinu dana. U pet osnovnih škola obrazovanje pohađa 1.730 djece u 113 odjeljenja, a četiri osnovne škole su energetski obnovljene, dok su dvije osnovne škole uključene u eksperimentalni projekt cjelodnevne škole (CDŠ). Grad Kutina posljednjih je godina značajno ulagao u školstvo i mlade. U potpunosti su energetski obnovljene obje zgrade Dječjeg vrtića Kutina, u vrijednosti većoj od 850.000 eura, dok je za sufinanciranje boravka djece u vrtićima izdvojeno 1.320.900 eura. Posebna pažnja posvećena je djeci romske nacionalnosti kroz projekt Školuj se i uči, vrijedan 196.300 eura. U osnovno školstvo uloženo je gotovo 2.522.000 eura, što uključuje energetsku obnovu škola, kapitalna i tekuća ulaganja te nabavu opreme. Uvedeno sufinanciranje prijevoza učenika osnovnih škola u iznosu od 398.200 eura te sudjeluje u Projektu FEAD, osiguravajući topli i hladni obrok učenika s 96.700 eura. Za nabavu udžbenika i školskog pribora osigurano je 210.400 eura, dok je kroz projekt Školska shema voća, povrća i mlijeka osigurano 17.900 eura. Dodatnih 54.400 eura izdvojeno je za prehranu učenika, dok je za produženi boravak u četiri osnovne škole osigurano 80.000 eura, a za pomoćnike u nastavi u pet osnovnih škola 142.500 eura. Osnovna škola Zvonimira Franka primila je 51.100 eura za didaktičku i senzoričku opremu za učenike s teškoćama u razvoju.
Za srednjoškolce je osigurano sufinanciranje prijevoza u iznosu od 34.500 eura. Grad
financira rad ordinacije logopeda (20.000 eura) te podržava projekte poput Matematičke lige i Mednog dana u školama. Kroz razne inicijative potaknuto je osnaživanje mladih, modernizacija obrazovnih institucija te unapređenje izvannastavnih aktivnosti, kako bi se mladima osigurali svi uvjeti za dodatno učenje i razvijanje kompetencija.
Grad Kutina 2024. godine povećao je iznos stipendija sa 100 eura na 150 eura mjesečno, što za akademsku godinu iznosi 1.500 eura po studentu. Za stipendiranje 40 studenata osigurano je rekordnih 60.000 eura. Osim toga, Grad Kutina sufinancira visoko školstvo, uključujući i suradnju s Libertasom.
Različiti projekti podržani su s ciljem razvoja mladih, obrazovanja i poduzetništva. Kroz projekt U svijet otvorenog poduzetništva u Srednjoj školi Tina Ujevića uloženo je 3.730 eura, dok je projekt Razvojem i usklađivanjem do razvoja poduzetništva u OŠ Banova Jaruga dobio 4.015 eura. Kutinska organizacija mladih (KOMA) provela je projekt Integracija azilanata u lokalnu zajednicu, vrijedan 9.544 eura, dok je Grad Kutina kao nositelj programa za mlade osigurao 10.820 eura financiranja iz Nacionalne zaklade.
Društvo Naša Djeca Kutina realiziralo je projekt I dječji glas je važan s financiranjem od 3.982 eura, dok je projekt Poslujmo zajedno, proveden pod vodstvom Grada Kutine, imao ukupnu vrijednost od 114.400 eura. Ulaganja su nastavljena kroz inicijativu From Local to Global – mladi poduzetnici; (32.670 eura) i projekt Knowledge for Future, vrijedan 41.690 eura.
Ova programska cjelina osmišljena je kako bi se unaprijedila socijalna skrb i kvaliteta života obitelji u Kutini. Fokus je na pružanju sveobuhvatne podrške mladim roditeljima, osiguravanju kvalitetnih usluga u obrazovanju te poticanju društvene kohezije kroz razne socijalne programe. Na taj način stvoreni su temelji za održivi razvoj društva i osigurani najbolji mogući uvjeti za djecu, mlade i obitelji.
Ovaj segment programa posvećen je unapređenju kvalitete života umirovljenika te
osiguravanju uvjeta za dostojanstvenu i zdravu starost. Program se fokusira na stvaranje modernog sustava gradske socijalne skrbi, pružanje posebne podrške za blagdane te
unapređenje životnih uvjeta kroz strateška ulaganja. Grad Kutina izdvaja značajna sredstva za socijalnu skrb, ukupno 345.200 eura. Ova sredstva obuhvaćaju jednokratne novčane pomoći, financijsku pomoć građanima za komunalnu naknadu, darivanje djece za blagdane, pomoć hrvatskim ratnim vojnim invalidima za komunalne priključke, stipendije, subvencije za prijevoz učenika te pomoć za podmirenje troškova stanovanja. Također, osigurana su grobna mjesta za hrvatske branitelje.
Branitelji su temelj državnosti i slobode, stoga je cilj Grada Kutine osigurati da se njihova
žrtva prepozna, oda počast i podrži kroz različite mjere i projekte. Grad kontinuirano ulaže u poticanje razvoja civilnog društva te podržava udruge proizašle iz Domovinskog rata, organizacije iz područja kulture i obrazovanja, Savjet mladih, vjerske zajednice, nacionalne manjine te poticanje zdravstvenih i socijalnih usluga, za što je izdvojeno 231.400 eura.
Posebno vrijedi istaknuti pomoć umirovljenicima za blagdane, za što je planirano 100.000 eura. Osim toga, Grad Kutina nastavlja s podrškom udrugama koje imaju ključnu ulogu u razvoju civilnog društva i skrbi o osjetljivim skupinama naših sugrađana. Među njima su:
– Zaklada Sandra Stojić
– Udruga OSI
– Zaklada Ivanova Kuća
– Udruga slijepih i slabovidnih osoba
– Udruga Topot
Grad Kutina od samog početka podržava projekt terapijskog jahanja, koji provodi Udruga Topot, uz financijsku potporu Zaklade Hrvatska za djecu. Ova inicijativa doprinosi poboljšanju kvalitete života djece i odraslih s posebnim potrebama kroz terapijske aktivnosti s konjima. Dodatno, Grad Kutina kontinuirano radi na unapređenju zdravstvene skrbi kroz ulaganja u zdravstvene ustanove, promociju prevencije i povećanje pristupačnosti medicinskih usluga.
Cilj je osigurati da svi građani imaju pravovremeni pristup kvalitetnoj zdravstvenoj skrbi i
preventivnim programima, čime se doprinosi općem zdravlju i dobrobiti zajednice.
Ovaj segment programa usmjeren je na poticanje gospodarskog razvoja i osnaživanje lokalnih poduzetnika, stvarajući čvrst temelj za budući rast i razvoj. Kroz podršku poduzetništvu, suradnju s razvojnim agencijama te pružanje poticaja za novo zapošljavanje i ulaganje u opremu, Kutina će postati atraktivno mjesto za investicije i razvoj poslovnih aktivnosti.
Grad Kutina ulaže značajna sredstva za razvoj investicijskog okruženja, što je vidljivo kroz razne projekte, osobito kroz izgradnju poslovne infrastrukture usmjerene na male i srednje poduzetnike. Među najznačajnijim postignućima istaknuta je izgradnja poduzetničkog inkubatora u kojem gotovo 30 mladih poduzetnika razvija svoje poslovne ideje, kao i ispunjenost poslovnih zona s osiguranom komunalnom infrastrukturom za olakšano poslovanje. Uz postojeće gospodarske subjekte, koji su velikim dijelom izvozno orijentirani, ove mjere omogućuju održavanje i jačanje pozitivnog poslovnog okruženja te privlačenje novih investicija u Kutinu.
Indirektne mjere
Grad Kutina podržava gospodarski razvoj kroz osnivanje poslovnih zona, koje pružaju infrastrukturno opremljene prostore za poduzetničke i proizvodne aktivnosti. Zemljište u 100% vlasništvu Grada nudi se investitorima po povoljnoj cijeni od 4,00 eura/m², uz potpuno oslobađanje od komunalnog doprinosa i petogodišnje oslobođenje od komunalne naknade za nove investicije.
U sklopu poticanja poduzetničke infrastrukture, Grad Kutina podržava Razvojnu agenciju
MRAV d.o.o., koja pomaže poduzetnicima u povlačenju sredstava iz europskih i drugih
fondova te Poduzetnički inkubator Kutina PUNK, koji poduzetnicima-početnicima
omogućuje povoljni najam poslovnog prostora i niz pratećih usluga.
Dodatno, Grad Kutina kontinuirano radi na unapređenju poslovne infrastrukture kroz izradu prostornih planova i generalnog urbanističkog plana (GUP-a), čime se stvaraju preduvjeti za daljnja ulaganja. Grad također ubrzava proces izdavanja građevinskih dozvola i donosi prilagođene prostorno-planske dokumente u skladu s potrebama investitora.
Direktne mjere
Grad Kutina provodi programe poticaja za obrtnike, mikro i male poduzetnike te obiteljska poljoprivredna gospodarstva, uključujući bespovratna sredstva za novo zapošljavanje, samozapošljavanje, dodatno usavršavanje zaposlenika, nabavu opreme, uređenje poslovnih prostora i ulaganja u nove tehnologije.
Uvedene su potpore za poduzetnike:
– 2.000,00 eura za ulaganje u opremu,
– 2.500,00 eura za ulaganje u turističku infrastrukturu.
Za svaku novozaposlenu osobu, Grad danas osigurava potporu od 1.000,00 do 2.000,00 eura, ovisno o stručnoj spremi i visini ugovorene plaće. Ove mjere jačaju poduzetničku klimu, potiču nove poslovne inicijative i doprinose razvoju lokalnog gospodarstva.
Kreditna linija
U suradnji sa Sisačko-moslavačkom županijom, Grad Kutina osigurao je kreditni fond kod poslovnih banaka za poticanje investicija u malo i srednje poduzetništvo, uz subvencioniranje kamata. Tako, ovisno o banci, kamata za krajnjeg korisnika iznosi oko 1%.
Potpore poljoprivrednicima
Grad Kutina putem posebnih mjera dodjeljuje izravne potpore obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima s ciljem poticanja konkurentnosti, održivog razvoja ruralnog prostora i osnaživanja poljoprivredne proizvodnje. Kroz odgovornu politiku raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem nastoji se osigurati pozitivan okvir za razvoj ovog sektora,posebice za mlade poljoprivrednike.
Kroz sve navedene mjere, Grad Kutina nastavlja graditi snažno gospodarsko okruženje,
stvarajući temelje za dugoročan razvoj, inovacije i zapošljavanje.
Ovaj segment programa posvećen je razvoju sportske infrastrukture i programa, kako bi se osigurali uvjeti za vrhunske sportaše, ali i rekreativce svih dobnih skupina. Fokus je na obnovi i izgradnji modernih sportskih objekata, poticanju sportskih aktivnosti te razvoju mladih talenata.
Grad Kutina je značajno povećao ulaganja u razvoj sporta. Za unaprjeđenje sportskih
kapaciteta, uključujući Športski centar, sportske klubove, poticanje rada sportskih udruga i Školski sportski savez, izdvojeno je 849.000 eura. Jedan od najvećih projekata bila je izgradnja Tartan staze, u koju je uloženo 265.500 eura, dok je za adaptaciju i uređenje kuglane osigurano 66.400 eura. Ova ulaganja doprinose razvoju sportskih aktivnosti istvaranju boljih uvjeta za sportaše svih uzrasta.
Osim sporta, posebna pažnja posvećena je poticanju i razvoju kulturnih inicijativa u Gradu Kutini. Cilj je oživljavanje kulturnog segmenta grada kroz manifestacije, koncerte, izložbe i edukativne projekte, uz istovremeno očuvanje kulturne baštine i tradicije. Kultura ima ključnu ulogu u identitetu grada te doprinosi kvaliteti života svih stanovnika.
Također, ovaj segment programa usmjeren je na razvoj i unapređenje turističke ponude i upravljanje prirodnim resursima i očuvanje autohtonih vrijednosti u Kutini, s ciljem stvaranja atraktivnih doživljaja za posjetitelje i poticanja lokalnog gospodarstva. Fokus je na integraciji prirodnih ljepota, kulturne baštine i suvremenih sadržaja kako bi Kutina postala destinacija koja nudi jedinstvena iskustva. Kroz sustavna ulaganja u turističku infrastrukturu i promociju grada, Kutina nastoji postati prepoznatljivo odredište za sve koji traže spoj prirode, kulture i sporta.
Ovaj segment programa posvećen je sveobuhvatnom razvoju infrastrukturnih kapaciteta u Gradu Kutini, s ciljem stvaranja funkcionalnog, modernog i estetski privlačnog urbanog prostora. Kroz unapređenje prometne infrastrukture, digitalnu transformaciju i optimizaciju logističkih tokova, osiguravamo temelj za održivi razvoj grada.
Ovaj segment programa posvećen je unapređenju energetske učinkovitosti i zaštiti okoliša kroz obnovu javnih objekata, ugradnju modernih energetskih sustava te implementaciju ekoloških rješenja. Cilj je postići značajne uštede u potrošnji energije, smanjiti emisije te osigurati čist i održiv okoliš.
Projekti obuhvaćaju sveobuhvatnu energetsku obnovu zgrada koja će rezultirati uštedom godišnje toplinske energije za grijanje za više od 50%. Osim energetske obnove projekti uključuju i ugradnju dizalica topline i sunčanih elektrana. Projekt će
pridonijeti smanjenju potrošnje energije, smanjenju emisije CO2, dekarbonizaciji zgrada te uspostavi trajnog sustava energetske uštede i podizanje kvalitete objekata. Projekti se planiraju sufinancirati sredstvima Europske unije. Vrijednost projekata: 3,3 mil. eura. U tijeku je priprema projektne dokumentacije i prijave na natječaj.
Projektom će se rekonstruirati društveni dom Janja Lipa što će doprinijeti razvoju opće društvene infrastrukture na području naselja Janja Lipa na području LAG-a Zelenitrokut odnosno razvoju, poboljšanju i proširenju lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući kulturu i slobodno vrijeme. Projekt se planira sufinanciratisredstvima Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj i Republike Hrvatske.
Vrijednost projekta: 0,1 mil. eura. U tijeku je izrada projektne dokumentacije i prijave
na natječaj.pridonijeti smanjenju potrošnje energije, smanjenju emisije CO2, dekarbonizaciji zgrada te uspostavi trajnog sustava energetske uštede i podizanje kvalitete objekata. Projekti se planiraju sufinancirati sredstvima Europske unije. Vrijednost projekata: 3,3 mil. eura. U tijeku je priprema projektne dokumentacije i prijave na natječaj.
Projektom će se rekonstruirati i opremiti DVD Šartovac što će doprinijeti razvoju javne infrastrukture u ruralnim područjima. Projekt se planira sufinancirati sredstvima Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj i Republike Hrvatske. Vrijednost
projekta: 1 mil. eura. Ishođena je građevinska dozvola i čeka se objava natječaja.
– Ulaganja u projekte dekarbonizacije i energetske učinkovitosti: Investicije u tehnologije i projekte koji smanjuju emisiju CO₂, povećavaju energetsku učinkovitost te doprinose održivom razvoju grada.
– Geotermalna energija grada Kutine
– Projektom je predviđena izgradnja geotermalnog postrojenja i vrelovoda u
svrhu toplinarskog korištenje geotermalne vode. Projekt se planira sufinancirati
sredstvima Europske unije. Realizacijom projekta grad Kutina će proizvoditi
geotermalnu energiju u količini od 12 MWh, čime će se postići smanjenje
emisije CO2 za više od 15 000 t. Vrijednost projekta je 5 mil. eura. Ishođena je
dozvola za istraživanje geotermalnih voda te je izrađena projektna
dokumentacija.
Projekti sufinancirani sredstvima Europske unije usmjereni su na razvoj ključnih infrastrukturnih i društvenih projekata, poticanje ekoloških rješenja te unapređenje kvalitete života u gradu. Grad Kutina je od 2017. do 2025. osigurao iz EU i ostalih fondova 85 mil. eura za razvoj i podizanje kvalitete u područjima predškolskog odgoja i obrazovanja, gospodarstva i turizma, sporta, kulture, urbane obnove, zaštite okoliša, energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije, razvoja lokalnih sredina i komunalne infrastrukture te poboljšanja položaja osoba s invaliditetom. Najveću vrijednost imao je projekt Poboljšanja vodokomunalne infrastrukture aglomeracije Kutina.
Ravnomjeran razvoj svih 23 naselja Grada Kutine – ključ za bolju budućnost
Grad Kutina, smješten u srcu Moslavine, sastoji se od 23 naselja, od kojih svako ima svoju posebnost, povijest i potrebe. Dok je Kutina administrativno i gospodarsko središte, manja naselja također igraju važnu ulogu u životu lokalne zajednice. Upravo zbog toga ključno je osigurati ravnomjeran razvoj svih dijelova grada, kako bi se podizala kvaliteta života svih stanovnika – bez obzira žive li u samom centru Kutine ili u nekom od njenih prigradskih i ruralnih naselja.
Osim u infrastrukturu, gospodarstvo i turizam, važno je ulagati u društvene sadržaje – škole, dječje vrtiće, sportske objekte i kulturne centre. Time se ne samo poboljšava kvaliteta obrazovanja i slobodnog vremena, već i potiče ostanak mladih obitelji u manjim naseljima, čime se sprječava depopulacija i osigurava dugoročni razvoj cijelog područja. Planiramo osigurati da svi stanovnici, bez obzira na mjesto stanovanja, imaju jednake prilike i uvjete za život. Samo kontinuiranim i planiranim ulaganjima u svih 23 naselja može se postići uravnotežen razvoj i osigurati bolja budućnost za sve građane.
Svi naši programi
Sve osnovne škole započet će sa radom u jednoj smjeni u školskoj godini 2026/27.
Opis:
Grad Kutina je osnivač šest osnovnih škola, no u sklopu obveznog programa pet škola, dvije rade u jednoj smjeni. Dogradnjom osnovne škole Mate Lovrak i osnovne škole Stjepan Kefelje stvorit će se uvjeti da sve osnovne škole u gradu rade u jednoj smjeni, čime će se omogućiti dnevni boravak djece.
Ciljevi i očekivani rezultati:
– Povećanje kapaciteta: Omogućiti dodatni kapacitet za dnevni boravak djece.
– Poboljšanje obrazovnih uvjeta: Jedno smjenski rad osigurava bolje uvjete za učenje, dodatne nastavne sate i kvalitetniji odgoj.
– Racionalizacija resursa: Ujednačen rad svih škola omogućit će optimalno korištenje obrazovnih resursa.
Opis:
Planira se izgradnja doma za starije i nemoćne u obliku prilagođenih kuća na području naseljaBrunkovac. Ovaj dom će imati smještajni kapacitet za 100 korisnika.
Ciljevi i očekivani rezultati:
– Unapređenje skrbi: Osigurati kvalitetan smještaj i skrb za starije i nemoćne građane.
– Društvena uključenost: Pružiti uvjete za bolju socijalnu integraciju i aktivan život
umirovljenika.
– Modernizacija stambenih kapaciteta: Izgradnja modernog objekta prilagođenog potrebama korisnika.
Opis:
Projektom će se omogućiti pristup brzom internetu svim građanima Kutine, uključujući i prigradska naselja.
Ciljevi i očekivani rezultati:
– Digitalna transformacija: Poboljšati digitalnu povezanost i podržati razvoj e-usluga.
– Potpora obrazovanju i poduzetništvu: Omogućiti svim korisnicima pristup modernim komunikacijskim tehnologijama.
– Socijalna inkluzija: Osigurati da ni u udaljenijim dijelovima grada ne nedostaje
pristup brzom internetu.
Opis:
Projektom zamjene postojeće rasvjete s učinkovitim LED sustavom postići će se značajne uštede u električnoj energiji, bolja kvaliteta rasvjete te usklađenost s Zakonom o svjetlosnom onečišćenju.
Ciljevi i očekivani rezultati:
– Energetska učinkovitost: Smanjenje potrošnje električne energije i smanjenje
emisija.
– Povećanje sigurnosti: Kvalitetna rasvjeta doprinosi sigurnijem prometu i boljoj
vidljivosti.
– Okolišna usklađenost: Usklađivanje s važećim zakonodavstvom i zaštita okoliša.
Opis:
Izgradnjom zatvorenog bazena bit će značajno podignut standard rekreacijskih sadržaja u gradu. Grad je već pripremio projektnu dokumentaciju, a nakon dobivanja suglasnosti Gradskog vijeća, projekt će biti realiziran.
Ciljevi i očekivani rezultati:
– Unapređenje sporta i rekreacije: Stvaranje modernog sportskog objekta za sve
građane.
– Cjelogodišnja uporaba: Zatvoreni bazen omogućit će upotrebu tijekom cijele godine,
bez obzira na vremenske uvjete.
– Doprinos zdravlju: Povećanje mogućnosti za rekreaciju i tjelesnu aktivnost.
Opis:
Zgrada Športskog centra trenutno je energetski vrlo nepovoljna, što utječe na uvjete boravka i aktivnosti unutar objekta. Energetskom obnovom riješit će se problemi vezani uz nedostatak toplinske učinkovitosti, čime će se poboljšati uvjeti za boravak i sportsku aktivnost tijekom
cijele godine.
Ciljevi i očekivani rezultati:
– Povećanje energetske učinkovitosti: Smanjenje potrošnje energije za grijanje i
hlađenje.
– Poboljšanje uvjeta za korisnike: Ugodniji i sigurniji uvjeti za sve korisnike
sportskog centra.
– Dugoročne uštede: Smanjenje troškova održavanja objekta kroz energetski
učinkovite mjere.
Opis:
Grad Kutina raspolaže s tri poslovne zone čiji su investitori već popunili veći dio prostora. Dobivanjem suglasnosti Ministarstva financija za prodaju zemljišta u ILZ po povlaštenim uvjetima, planira se dovesti zonu u punu funkcionalnost.
– Dovođenje investitora: Uspostava ILZ-a omogućit će privlačenje novih investicija kroz povlaštene uvjete, što će dodatno potaknuti gospodarski razvoj.
Opis:
Na inicijativu Grada Kutine i drugih gradova započet će se izgradnja brze pruge između Dugog Sela i Novske, što će omogućiti putovanje vlakom do Zagreba brzinom od 160 km/h.
Ciljevi i očekivani rezultati:
– Povećanje mobilnosti: Omogućiti brže i učinkovitije povezivanje s glavnim gradskim centrima, što će biti korisno za putnike, turiste i poduzetnike.
– Smanjenje prometnih gužvi: Brza pruga će pomoći u rasterećenju cestovnog
prometa, osobito u prometno opterećenim periodima.
– Poticaj regionalnom razvoju: Razvoj brze pruge može potaknuti regionalni
ekonomski razvoj i povećati atraktivnost regije.
Opis:
Cilj projekta je turistički razvoj Regionalnog parka Moslavačka gora koji će utjecati na ukupni društveni i gospodarski boljitak regije . U ovome segmentu stavit će se pažnja na razvoj održivog turizma, te jačati aktivni turizam u prirodi, čime Moslavačka gora može postati važna vikend destinacija za sve ljubitelje sporta, rekreacije u prirodi (cestovni i brdski biciklizam, brdsko trčanje, pješačenje, itd). Izgradnjom Interpretacijskog i GEO centra Moslavačke gore te nadogradnjom i razvojem Festivala vina kao međunarodne manifestacije, Kutina će se snažno nastaviti graditi kao turistički poželjna destinacija.
Ciljevi i očekivani rezultati:
– Rast broja posjetitelja: Privlačnost Moslavačke gore i popratnih sadržaja dovest će do većeg broja posjetitelja, a što će imati utjecaj i na popratne ugostiteljske i OPG sadržaje.
– Osnaživanje vinara: Festival će okupljati i zaljubljenike u enologiju, ali i ugostitelje
van granica RH te će se time raditi i na jačoj promociji sorte Škrlet te na povećanju
potencijala izvoza i prodaje.
Opis:
Izgradnjom obilaznice Kutine, dugačke 10 kilometara, državna cesta D45 će biti izmještena izvan središta grada. Ovim projektom uklonit će se teretna vozila koja trenutno prolaze kroz centar, čime će se poboljšati promet i kvaliteta života u urbanim područjima.
Ciljevi i očekivani rezultati:
– Smanjenje prometa u centru: Uklanjanjem teškog prometnog opterećenja iz urbanih područja, povećat će se sigurnost i udobnost za pješake i lokalne vozače.
– Unaprjeđenje prometne infrastrukture: Obilaznica će omogućiti bržu i učinkovitiju
distribuciju prometnih tokova.
– Doprinos urbanom razvoju: Projekt će doprinijeti estetici i funkcionalnosti centra
grada te potaknuti dodatne urbane investicije.
Na temelju dosadašnjih postignuća, ostvarivanja programskih obećanja i temeljitog pregleda
potreba našeg grada, uvjereni smo da Kutina posjeduje neiskorišteni potencijal koji treba
aktivirati. Naša vizija je grad u kojem svaki građanin – bez obzira na dob, zanimanje ili
životnu situaciju – ima jednake prilike i uvjete za dostojanstven i kvalitetan život.
Naša misija je osigurati modernu, održivu i socijalno pravednu Kutinu, u kojoj se tradicija čuva, a inovacije prihvaćaju. Svi zajedno – mladi, obitelji, umirovljenici, branitelji, poduzetnici i sve ostale skupine – zaslužuju grad koji je ne samo prelijep i funkcionalan, već i pun mogućnosti za osobni i zajednički razvoj.
Uz kontinuiranu suradnju, transparentnost u provedbi projekata i aktivan dijalog s građanima, nastojat ćemo postići još veći napredak u narednom mandatu. Zajedno za Kutinu možemo ostvariti ambiciozne projekte, unaprijediti sve segmente života te osigurati održivi razvoj našeg grada. Naša je vizija Kutina grad svih nas – grad u kojem svaka inicijativa doprinosi zajedničkom dobru, a svaka građanka i svaki građanin ima priliku da se razvija i napreduje.
Svi naši programi
Jedan od ključnih prioriteta Zlatka Babića je razvoj gospodarstva i stvaranje povoljnog poslovnog okruženja. Kroz suradnju s poduzetnicima i investitorima, Kutina je postala prepoznatljivo središte za nove poslovne prilike i zapošljavanje. Posebna pažnja posvećena je jačanju industrije, poticanju malih i srednjih poduzeća te unaprjeđenju lokalne infrastrukture, čime se omogućuje održivi ekonomski rast.